Lisa blev Årets schemaläggare 2019

fill-color Created with Sketch.

Nu är det avgjort och firat. Lisa Lagerström från Västra Götalandsregionen blev Årets schemaläggare 2019. Vi önskar Lisa ett stort grattis! 

Lisa lägger schema för fyra naturbruksgymnasium och måste ta hänsyn till många faktorer när hon lägger schema, bland annat väder och vind. 

Motivering

"Att vara schemaläggare innebär att vara en problemlösare uti fingerspetsarna och hela tiden se möjligheter där begränsningar och behov ställer stora krav. Den här personen har visat på en stor kapacitet och en vilja att få till de bästa lösningarna för skolans elever och anställda. Att ha som uppgift att lösa kanske Sveriges mest komplexa och krävande schema kan verka som en omöjlig uppgift men den här personen har visat på hög kompetens och hjältedåd i sitt arbete med alltifrån skogsmaskiner till djurvård."