- support@skola24.com
Testdatabas Analys och planering
Skriv utAnalys och planering är ett tillval till Skola24 Schema.
Tillval Analys och planering ger utökade möjligheter för beräkningar med utgångspunkt i den tjänstefördelning och de lektioner som finns i schemat. Funktionerna är direkt åtkomliga via menyerna i schemaprogrammet. Ingen installation krävs och inte heller någon manuell överläsning av information.
- Tjänstefördelningsrapporter
- Kostnadsberäkningar
- Nyckeltal
Tillval Analys och planering riktar sig främst till gymnasieskolor, men kan även ge värdefull information till grundskolor som vill fördela kostnader på olika enheter (om flera skolenheter finns i samma schema), eller se nyckeltal för lärare.
Rapporterna visar hur varje lärares tjänstgöring fördelas på olika program, inriktningar, skolenheter och konton. Tjänstgöringstid och kostnader kan delas upp på konton för såväl lärare med tjänstgöring på olika skolenheter som blandade elevgrupper där elever från flera program ingår. En rapport beräknar kostnaden per elev på olika program.
Följande rapporttyper finns:
- Planeringsunderlag - en lärares tjänstgöring med undervisning och andra
- Löneunderlag - en lärares tjänst/lönekostnad fördelad på program, skolenhet eller
- Lärare - valda lärares tjänster/lönekostnader fördelade på program, skolenhet eller
- Kostnader - summerad kostnad för varje program/skolenhet/konto fördelad på Undervisning, Övrig personal, Läromedel, Lokaler och Övrigt. Visar även kostnad per
- Nyckeltal - sammanställning med beräknade nyckeltal för lärares tjänster, t.ex. antal nationella prov, antal förberedelser, antal unika
Kostnader för lärare, salar och tjänstefördelningsrader är dessutom synliga i schemats vanliga tabeller där filter och summeringar kan användas för valfria grupperingar. Det finns en rättighetsinställning så att inte alla som har tillgång till schemat ska kunna komma åt uppgifterna i Analys och planering.
Inloggning Analys och planering
Använd Edge som webläsare, skriv in sales.skola24.se i adressfältet. Öppna din tilldelade databas genom att välja domän. Ange följande inloggningsuppgifter:
Användarnamn: schema41
Lösen 123456
Efter inloggning väljer du Schemaläggning via vänstermenyen eller trycker på bricka Schemaläggning direkt på startsidan. Öpnna schemat som heter Arbetsgång AoP.
Rapporten Lärare
Öppna rapporten via Rapporter - Analys och planering och välj rapporten Lärare.
Tryck på knappen Alla när rapporten öppnats. Rapporten visar tjänstgöringen i timmar per läsår fördelat över program.
Man kan även välja att fördela på Skolenhet, Konto eller Program/Inriktning. Växla till Visa Kostnad och Fördela på Konto samt Dölj tomma kolumner. Rapporten visar då fördelningen av kostnaden för lärartjänsterna i schemat utifrån olika konton.
Alla rapporter kan kopierastill ett kalkyl- eller textdokument. Ställ markören i rapporten, markera allt genom att trycka Ctrl+A, tryck sen Ctrl+C för att kopiera och klistra sen in i dokumentet genom att trycka Ctrl+V.
Rapporten Planeringsunderlag
Välj Rapport - Analys och planering - Planeringsunderlag. Välj läraren AdJ.
Rapporten visar Lärarens undervisningstid i timmar per läsår enligt tjänstefördelningen i schema (490h). Den är sedan uppräknad med en faktor, som beror av Ämne/Kurs samt eventuellt Grupp, för att ge Tjänstgöring (784h).
Läraren har en tjänst som omfattar 1360 timmar, reglerad arbetstid. Summan av tjänstgöringstiden i schemat är (784+304)h, dessutom är det automatiskt tilldelat resurstid 272h vilket ersätter undertid.
Gör en förändring i tjänstefördelning och se hur det slår igenom i Planeringsunderlaget. Öppna Tabell-Tjänstefördelning. Byt ut läraren AdJ till läraren FrP för kursen SAMSAM02 och klassen EK2b.
Se hur förändringen slår igenom i Planeringsunderlaget för respektive lärare:
Resurstiden kommer då att öka för AdJ till 416h. För FrP kommer den att försvinna och han får en Total tjänstgöring på 1380h/lå. Välj att bocka i Vikta tjänstgöring och se FrP. När du granskat färdigt tryck på ångraknappen till den är grå.
Rapporten Kostnad
Välj Rapport - Analys och planering - Kostnad. Rapporten visar totalkostnaden fördelat på program. Det finns möjligheter att byta till kostnad per elev. Det går även välja att fördela på Skolenhet, Konto eller Program/Inriktning.
Gör en förändring i Lokalkostnad och se förändringen i rapporten.
Särskolans lokaler hyrs in av en privat aktör. Fördela denna Lokalkostnad på Östra Skolenheten med 1 500 000kr. (Nedan syns fördelningen före ändringen, inmatning i Tabell-Skolenhet och fördelning efter ändringen.)
Gör en förändring i Läromedelskostnaden och se hur förändringen påverkar Rapport-Kostnad
Naturvetenskapsprogrammet ges en möjlighet att investera i digitala hjälpmedel på 450 000kr som tas ur Läromedelsbudgeten. (Nedan syns fördelningen före ändringen, registreringen i Tabell-Program och fördelning efter ändringen.)
Rapporten Nyckeltal
Öppna Rapport - Analys och planering - Nyckeltal lärare. Välj alla lärare.
I detta schema tilldelas alla lärare med undertid motsvarande timmar med ämnet ”Resurs”. Därför finns ingen kostnad för outnyttjad tid redovisad. Antalet nationella prov beräknas automatiskt om man fyller i årskursen som eleverna skriver nationellt prov i ämnestabellen eller kurstabellen.
Rapporten Löneunderlag
Öppna Rapport - Analys och planering - Löneunderlag. Välj alla lärare.
Rapporten visar fördelningen av lönekostnaden per konto, summerat till 100%. Det går även välja att fördela på Skolenhet, Program eller Program/Inriktning, eller att summera till tjänstens storlek.
Uppdaterad 29 juni 2023
Skriv ut